poc!

by AvionarU on 13 March 2008

   stau si eu ca baiatu’ in birou si citesc diverse, VR se joaca WoW ca un 1337z0r. se aude un scartait lung de frane, un derapaj si…POC, deja cunoscutul zgomot de tabla indoita care se aude atat de des in intersectia Buzesti cu Sevastopol.

   ca orice roman respectabil, navalim amandoi la geam sa vedem circul. o masina veche, albastru inchis cred, lovise un Renault model nou parcat regulamentar in fata cladirii. atat de tare ca il urcase cu o roata pe trotuar…din rabla coboara un tip si o tipa in trening, se uita repede in jur, se uita la masina lor, apoi se urca si demareaza rapid (1-2 minute maxim).

   paznicul de la parter nu pare sa fi auzit trosnitura, desi am auzit-o noi de la multe etaje mai sus.

   normal ca i-am luat numarul prostului, ma duc sa vad cat de tare a infundat Renaultu ala de l-a saltat peste bordura. numarul era " B-28-JDB ".

   un alt coleg de munca imi povestea azi ca si-a gasit Audi-ul lovit in parcare zilele astea, aripa infundata si o ditamai zgarietura. masina o are de cam 2 saptamani. bineinteles, nu stie cine a fost autorul. si povesti de-astea mai am.

   eu cand sunt cu cineva si stiu ca e posibil sa ocupam un loc de parcare care nu e al nostru (pentru cateva ore maxim), imi las o carte de vizita in geam sau pe stergatoare, la vedere. mobile au toti si daca da omu telefon, nu e nici o problema. ce ma enerveaza cel mai mult sunt astia care fug de la locul faptei, pana la urma e o tabla indoita si e imoral ca fapt in general.muie taranilor. pariez ca dupa aia povestiti in scara blocului cum ati dat voi intr-unu si ati fugit, apoi va duceti la asigurator si mintiti ca asa ati gasit masina dimineata si ce tari sunteti voi ca va descurcati in viata.

   si alta chestie care nu o inteleg e ofuscarea unora care NU platesc loc la primarie si fac spume daca parchezi vreodata pe asa zisul "loc al lor". ca dom’le ca ei parcheaza acolo de 20 de ani si ca cine esti tu sa te pui in locul lor.ca daca se mai intampla vreodata iti gasesti masina avariata, zgariata, cauciucurile sparte. uneori iti rup si stergatoarele in loc sa le lasa macar ridicate. astia probabil nu au dat peste unu ca mine. cum sa iti spuna pe fata ca iti strica masina? pai a doua zi daca vad un semn pe ea nu sunt peste ala in casa? si nu imi serviti bashinile cu "da, ca nu ai nici o dovada, ca face ala plangere pe urma". exista intotdeauna o alta varianta…sa mor daca imi face vreunu la bloc asa cu locul de parcare si nu e platit, de nu marchez locul de parcare cu dintii lui. luati mah atitudine, nu va mai plangeti!

ps: evident ca ma duc sa ii spun paznicului care e treaba si sa ii dau numarul aluia, sau il las in geam la Renault-u ala. sau poate vine vinovatul inapoi, desi ma indoiesc.

bucuresti, trafic, idioti, life

{ 11 comments… read them below or add one }

1 Ina March 13, 2008 at 11:10 pm

“stau si eu ca baiatu’ in birou si citesc diverse, VR se joaca WoW ca un 1337z0r”

nu vroiai sa spui ca “testeaza”? :p

Reply

2 Liviu March 14, 2008 at 12:08 am

Si eu ca prostu’ cand am comis-o am lasat numarul de telefon in parbrizul aluia pe care l-am lovit ….. Se pare ca nu ma descurc in viata…

Reply

3 ki March 14, 2008 at 9:28 am

.. si eu abia astept sa crap capul unor vecini d-aia stapani pe toata parcarea si care au “locul lor de multa vreme” 🙂

Reply

4 ipo March 14, 2008 at 11:05 am

Poate nu avea RCA si de aia o fi fugit.. Oricum sunt curios ce se va intampla mai departe. Te duci la politie martor?

Reply

5 Andrei Monciu March 14, 2008 at 11:13 am

Si mie mi-a lovit masina cineva in parcare, numa ca noroc ca prietena mea ma astepta in masina, si a fugit ea dupa ala sa-i ia nr de telefon. Iti dai seama ce tolomac? Ramaneam cu masina avariata, si pana la urma tot eu l-am ajutat ca am declarat la politie accidentul, am rezolvat pe cale amiabila, mama lui de cioban, am o prietena grozava :D. Degeaba mergi la asigurator daca nu ai Casco ca nu-ti acopera nimeni masina, cel putin asa stiu.

Reply

6 Dragos March 14, 2008 at 12:16 pm

Acum 1 luna in fata la citymall, un seat parca, iesea cu spatele, si loveste un papuc -> dacia n-are vizibil la distanta la care ma aflam (2m) masina respectiva: luneta sparta. Fetita pune capul pe volan, suna pe cineva si dupa 30 de sec demereaza.
Din cand in cand natura te face sa platesti inainte de a o comite.

Reply

7 Ionut Garbea March 14, 2008 at 2:00 pm

cred ca “albastrul” nu avea casco (zici ce era o rabla), a fugit de lepra ce este.

ceea ce faci tu, am facut si eu (lovitura a fost mai putin grava) si ar trebui sa faca toti.

conform CEDAM (http://cedam.csa-isc.ro/) meseriasul nu are RCA. asta e destul de grav pentru ambele parti. meseriasul va avea o frumusete de dosar penal(cred), iar “renault” va alerga din greu dupa bani DACA nu are casco. pe de alta parte CADAM da erori la greu.

aaa, s-ar putea ca politia sa incerce sa te convinga “ca nu ai vazut nimic”; probabil prima intrebare va fi adresata renault-ului “aveti casco?”
cum de ce?
omul este “consiliat” (nu sfatuit) sa “o gaseasca in parcare” si sa scrie pe hartie (anexa 2) ceva de genul “nu am nici o pretentie si nu doresc inceperea investigatiilor necesare decoperirii autorului…”
cum de ce?
pentru ca este putini politisti si este multe acidente (nu accidente).

totusi, e posibil ca cei de la politie sa nu faca nimic din cele de mai sus; ci pur si simplu sa-si faca meseria corect.

Reply

8 Ionut Garbea March 14, 2008 at 2:04 pm

aaa, era sa uit
numai cuvinte de lauda negrului din tema blogului.
ochii mei si cu mine iti multumim :D.

Reply

9 cristache March 15, 2008 at 9:20 am

aaargh, ma scot din minte idiotii astia care, vorba ta, “se descurca”. si eu mi-am gasit-o lovita si bineinteles fara nici un biletel, in plus am portierele pline de mici indoituri pentru ca taranu daca e in parcare nu stie sa deschida usa decit probabil dindu-i un picior dinauntru.

cit priveste parcarile neplatite din fata blocului am o opinie diferita. cel putin in timpul noptii e normal ca eu cel care locuiesc in acel bloc sa pot parca acolo. altfel, daca vin toti cu masini,camioane,microbuzuri de serviviu, rude care stau o saptamina si taximetristi, eu voi fi nevoit ori sa parchez in alta parte si sa ocup alt loc dind nastere unui cerc vicios ori sa parchez ilegal.
oricum mai mult decit sa ridic stergatoarele nu concep, trebui sa fii nebun sa distrugi bunul altuia.

dar pentru alt fel de nesimtire am gasit o solutie nondistructiva:
http://blog-cristache.blogspot.com/2008/03/campanie-de-sensibilizare-soferilor.html

Reply

10 vpa March 15, 2008 at 9:54 am

ieri dimineata am vazut un Motociclist Zburator. Intersectia Sf. Vineri, dimineata.

Reply

11 Skandalouz March 17, 2008 at 12:24 pm

Eu am patit-o fara sa parchez pe locul nimanui. O ditamai zgarietura pe capota facuta cu cheia. Banuiesc cine e autorul (o autoare de fapt) dar care era solutia ta?

Reply