Skip to content

AvionarU's Blog

life/work/pr0n/other/

Menu
  • Contact
  • Despre mine
Menu

Windows Vista SP2

Posted on 25 October 200825 October 2008 by AvionarU

   E, a venit si momentul asta. Miercurea viitoare, MS va distribui o versiune beta de evaluare unui grup restrans de membrii TAP (Technology Adoption Program).

   Aparent toate programele care ruleaza pe Vista acum (+/-) SP1 vor fi capabile sa ruleze si pe SP2. Si asta o zice MS, nu producatorii de software (inclin sa cred mai mult MS la treburi de compatiblitate si legacy pentru ca ei controleaza mediul de lucru).

   Service pack-ul va fi acelasi (fizic) si pentru Vista si pt Server 2k8, respectand tendinta MS de a simplifica implementarea tehnologiilor.

   Schimbari anuntate pana acum (pe langa blah blah-ul prezent la fiecare SP):

  • Windows Vista SP2 adds Windows Search 4.0 for faster and improved relevancy in searches.
  • Windows Vista SP2 contains the Bluetooth 2.1 Feature Pack supporting the most recent specification for Bluetooth Technology.
  • Ability to record data on to Blu-Ray media natively in Windows Vista.
  • Adds Windows Connect Now (WCN) to simplify Wi-Fi Configuration.
  • Windows Vista SP2 enables the exFAT file system to support UTC timestamps, which allows correct file synchronization across time zones. 

sursa

Category: random

4 thoughts on “Windows Vista SP2”

  1. WebMonkey Land says:
    26 October 2008 at 20:42

    Nu mai degrabă îşi focusează atenţia către noul Windows? Că Vista nu a prins la public!
    :d

    Reply
  2. Dirtchamber says:
    29 October 2008 at 19:30

    Nu a prins la public?! De unde aberatia asta? =))

    Reply
  3. Programare Sociala says:
    4 November 2008 at 17:49

    Windows Search e fain, dar sintaxa lui e descurajantă rău. Asta chiar și pentru geeks.

    Habar nu am la ce se referă Bluetooth 2.1 Feature Pack, dar suportul pentru Bluetooth în Vista e destul de handicapat aș zice. Mă refer la partea (profile-ul) ce ține de transferul de fișiere. În Vista nu poți transfera simultan mai multe fișiere pe Bluetooth, trebuie să dai unu câte unu. 😛 Multe de îmbunătățit pentru un 3rd party aici…

    Blue Ray? Dacă mâine aș cumpăra să îmi cumpăr un laptop, aș căuta unul cu writer DVD și atât. Nu știu de ce, dar dacă ar scrie că suportă Blueray sau HD-DVD m-aș speria și aș crede că mă costă “extra”.

    Aștept cu interes Windows Connect Now (WCN).

    exFAT nu am folosit încă. Nu am stickuri așa mari, iar dacă aș avea, probabil aș formata cu NTFS.

    Reply
  4. ..George.. says:
    28 November 2008 at 13:46

    chiar daca nu a prins la public, a fost bagat pe gat..toate WS-urile si notebookurile comercializate vin cu preload de Vista.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2025 AvionarU's Blog | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme